Oświadczenie Komitetu Wyborczego Wyborców „Wspólnie Dla Mieszkańców”.
Szanowni Państwo – Mieszkańcy Gminy Tymbark, czas kampanii wyborczej dobiega końca. Dla nas jako komitetu wyborczego „Wspólnie Dla Mieszkańców” na czele, którego stoi nasza kandydatka na funkcję Wójta Gminy Tymbark Bożena Matras okres kampanii wyborczej był czasem spotkań z Państwem, podczas których mieliśmy okazję porozmawiać na temat aktualnych problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem naszej małej ojczyzny.
Chcieliśmy Wam Drodzy Mieszkańcy podziękować za samą możliwość bezpośrednich spotkań z Państwem. Cieszymy się też, że nasze uwagi i spostrzeżenia bardzo często pokrywały się z Waszymi postulatami na temat funkcjonowania naszego samorządu. Jest to wyraz tego, że popieracie nasze pomysły i nasz program wyborczy, ale jest też dowodem, że wielu z Was interesuje się i jest zaangażowanych w życie i funkcjonowanie naszej Gminy.
Odnosząc się do konkretnych Państwa uwag chcemy przedstawić najistotniejsze zauważane przez Was problemy. Nie mamy zamiaru wskazywać winnych jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że pewne zaniechania lub nawet zaniedbania skutkują Państwa niezadowoleniem. Najważniejszym problemem dla wszystkich korzystających z gminnego wodociągu jest, jakość wody, tak jak Państwo uważamy, że przeszło dziesięcioletni okres był wystarczający, aby zmodernizować lub przenieść ujęcie wody na górze Łopień, wyremontować zbiornik przy stacji uzdatnia wody w Podłopieniu, wykorzystać dwa zbiorniki, które są usytuowane w okolicach szkoły średniej w taki sposób, żeby poprawić jakość wody i zrobić odpowiednio duży zapas na wypadki awaryjne. Bardzo ważną kwestią jest także okresowe czyszczenie wodociągu i wymiana jego najstarszych odcinków.
Kolejnym tematem, który był przez Państwa poruszany podczas rozmów był remont rynku. Bardzo często mieszkańcy pytali: czy wobec drastycznego wzrostu kosztów konieczne i gospodarne było przeznaczenie z gminnego budżetu tak ogromnych środków na to przedsięwzięcie? Czy efekt wart był tych pieniędzy? Czy nie należało z tej inwestycji zrezygnować, tym bardziej że od ostatniej rewitalizacji minęło zaledwie kilkanaście lat, a obecna nie zmieniła zbyt wiele. Czy nie można było tych środków przeznaczyć na inny cel chociażby na wyżej opisany temat, jakości wody? Zaznaczamy, że podzielamy te pytania i wątpliwości i uważamy, że te środki można było lepiej i skuteczniej wydatkować, tym bardziej że cała infrastruktura kanalizacyjna i wodociągowa pod płytą rynku jest w niewiadomym stanie.
Gdy jesteśmy już w temacie racjonalnego wydatkowania środków z budżetu gminy uważamy tak jak Państwo, że pobieranie pieniędzy ze środków budżetu gminy na studia i dokształcanie przez osobę pełniąca najważniejszą funkcję w Urzędzie Gminy jest podejściem niegospodarskim, a biorąc pod uwagę zarobki na tym stanowisku jest to tak po ludzku nieuczciwe.
Należy się także zastanowić czy sensowny i niezbędny w tym momencie jest pomysł remontu budynku Urzędu Gminy, który według założeń ma kosztować podobno aż 6 mln zł, a należy dodać, że budynek ten w ostatnich latach był gruntownie wyremontowany. Warto zadać pytanie czy nie należałby w pierwszej kolejności środki te przeznaczyć na modernizację budynku Przedszkola Samorządowego. Obiekt ten wymaga gruntownego remontu zaczynając od przeciekającego dachu, wymiany okien, zapadającej się posadzki czy w końcu na odpadającym tynku ze ścian. W podobnym tonie znaczna cześć mieszkańców odnosi się do remontu szkół, który miał miejsce w obecnej kadencji. Odnowione zostały ściany zewnętrzne naszych szkół, wymienione zostały rynny i oczywiście było to pewnie w jakimś stopniu zasadne, natomiast komfort nauki naszych dzieci nie polepszył się, w niektórych szkołach dzieci dalej uczą się w małych salach, nie wspominając już o salach gimnastycznych w Podłopieniu czy na Zawadce. Szkoda, bo można było pozyskać na to środki zewnętrzne przykładem niech będzie budowa nowej szkoły w miejscowości Wysokie.
Następnym problemem, który często był podnoszony przez Was był temat związany z kanalizacją i gospodarką odpadami. Oprócz budowy własnej oczyszczalni ścieków należy rozważyć zmianę formy funkcjonowania Zakładu Gospodarki Komunalnej w Tymbarku, o tym piszemy w naszym programie wyborczym.
Chcielibyśmy zgodnie z Państwa spostrzeżeniami zwrócić uwagę na wzmożone działania w czasie kampanii wyborczej polegające na doraźnych remontach, utwardzeniu dróg, czyszczeniu rowów czy innych pracach związanych z infrastrukturą drogową. Cieszymy się z tej aktywności, ponieważ skorzystają z tego przede wszystkim mieszkańcy. Natomiast chcemy zaznaczyć, że nie da się miesiąc przed wyborami wyremontować wszystkich dróg, a takie działania są niczym innym jak pewną formą „kupowania głosów”. Przez długi okres zabrakło też działań ze strony Gminy dotyczących utworzenia drogi przejazdowej obok Zakładu Maspex. Korzystanie z wyznaczonego objazdu było szczególnie uciążliwe dla mieszkańców Tymbarku czy Piekiełka, którzy byli zmuszeni do przejechania dodatkowych km chcąc jechać np. w kierunku centrum Tymbarku. Na dziś dopiero po interwencji radnej Zofii Jeż z naszego komitetu droga obok budowanej hali magazynowej jest przejezdna.
Jako komitet uważamy, że właściwym rozwiązaniem jest ustalenie w danym roku budżetowym wykazu dróg, które będą remontowane, powinno to być robione w uzgodnieniu z mieszkańcami i sołtysami, ponieważ nikt nie powinien być zaskakiwany remontami, które prawie zawsze skutkują utrudnieniami w komunikacji i mogą też zakłócać prace polowe rolników. Także służby ratownicze z naszej gminy powinny być informowane o zamknięciu dróg, Jest to informacja niezbędna przy prowadzeniu akcji gaśniczych czy ratunkowych. Tego niestety także zabrakło.
Zwracali Państwo również uwagę na pomysł wybudowania, tzw.: „mola” na Łopieniu uważając go za absurdalny, tym bardziej że mamy piękne tereny należące do zasobów gminnych znajdujące się na Podwisiołkach i na zboczu skarpy naprzeciwko mleczarni, które idealnie nadają się na tereny rekreacyjne. Obydwa te miejsca nie dosyć, że od lat nie są zagospodarowane to na dzisiaj szpecą okolicę. Plany związane z zagospodarowaniem tych miejsc są w naszym programie wyborczy.
Podczas spotkań zgłaszaliście też Państwo wątpliwości dotyczące, wykonywania projektów i koncepcji, za które Gmina musi zapłacić a w ostateczności często te projekty nie są wykonywane. Czy nie lepiej w pierwszej kolejności koncepcje np. budowy mola, tężni, czy modernizacji budynku i zaplecza klubu sportowego konsultować z mieszkańcami i z osobami związanymi z tymi inwestycjami. Przykładem niech tutaj będzie opracowana koncepcja zagospodarowania terenu obok domu kultury z 2018 r., która także nie doszła do skutku czy przedłużające się i co jakiś czas zmieniane koncepcje przebudowy skrzyżowania w Tymbarku przy DK 28. Link do przebudowy terenu przy Domie Kultury: https://tymbark.in/koncepcja-rozgospodarowania-terenu-wokol-domu-kultury/
Stoimy na stanowisku, że na te pytania powinno się odpowiedzieć chociażby podczas debaty czy innego rodzaju spotkania z mieszkańcami niestety obecny Pan Wójt nie znalazł czasu do udziału w takim wydarzaniu. Jako komitet nie chcemy tego komentować ocenę tej sytuacji pozostawiamy mieszkańcom.
Szanowni Mieszkańcy Gminy Tymbark jeszcze raz dziękujemy za gościnność z Państwa strony i umożliwienie bezpośrednich rozmów w Waszych domach. To krótkie podsumowanie, które przedstawiliśmy to tylko część problemów i wyzwań, jakie stoją zarówno przed nową Radą Gminy jak i Wójtem. Chcemy, jako Komitet „KWW Wspólnie Dla Mieszkańców” zapewnić Państwa, że jeśli uzyskamy Wasze zaufanie to problemy te będziemy konsekwentnie rozwiązywać, ponieważ wszystkie te sprawy wpisane są do naszego programu wyborczego. Prosimy również o udział w nadchodzących wyborach i jeżeli nasze argumenty przekonały Państwa do oddania głosu na Panią Bożenę Matras i radnych z naszego komitetu w poszczególnych okręgach wyborczych.
Najważniejszym naszym przesłaniem jest działanie WSPÓLNIE DLA MIESZKAŃCÓW!
Z poważaniem
KWW Wspólnie Dla Mieszkańców.